D-vitamin kan hjelpe babyens luftveier
Spedbarn har økt sannsynlighet for å bli rammet av luftveisinfeksjoner som bronkiolitt, hvis vitamin D-nivåene er for lave.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
I tillegg kan lave nivåer påvirke omfanget av hvesing hos små barn, ifølge en ny studie i januarutgaven av tidsskriftet Pediatrics.
Hvesing arter seg blant annet som en pipende tung pust. Den kan være tegn på nettopp bronkiolitt og astma, men også andre tilstander.
En forkjølelse kan for eksempel utvikle seg til falsk krupp etter noen dager, og skape pusteproblemer for barnet.
Skranter om vinteren
Forskerne bak studien har analysert blodprøver og kartlagt 25-hydroksyvitamin D, som skal være det beste målet av vitamin D-statusen til en person.
Tre måneder gamle babyer som led av D-vitaminmangel (nivåer under 25 nmol/L), hadde dobbelt så stor sannsynlighet for å utvikle luftveisinfeksjoner som et barn med høyere nivåer (75 eller høyere).
Over 50 anses som tilfredsstillende, og generell status for Norges befolkning karakteriseres som god, ifølge helsemyndighetene.
Men; om vinteren øker den andelen som får i seg for lite D-vitamin, ifølge publikasjonen Tiltak for å sikre en god vitamin D-status i befolkningen (pdf-fil) fra Nasjonalt råd for ernæring.
- Ikke uviktig for barn med astma
Nivåene av vitaminet påvirket ikke antall astmadiagnoser ved fem års alder.
Forsker og lege Carlos Camargo mener resultatene likevel ikke innebærer at vitamin D-statusen til barn med astma er uviktig.

- Sannsynligvis er det en forskjell mellom hva som forårsaker astma, og faktorer som bidrar til at astmaen forverres.
- Særlig kan vitaminet være til hjelp om høsten og vinteren, når nivåene synker og det bli vanligere med astmaanfall. Vi håper å utføre et randomisert klinisk forsøk på dette neste år, sier Camargo i en pressemelding.
Han er tilknyttet Massachusetts General Hospital,og har sammen med kolleger analysert data fra New Zealand Asthma and Allergy Cohort Study.
Denne fulgte flere enn 1 000 barn til de var fem år, og undersøkte tilfeller av luftveisinfeksjoner, hvesing og astma.
Styrker immunforsvaret?
Vitamin D er viktig for å bygge sterke ben i kroppen. Den senere tid har en rekke studier pekt mot at vitaminet spiller en sentral rolle i å styrke imminforsvaret.
- Akutte luftveisinfeksjoner er et stort helseproblem blant barn, påpeker Camargo.
I gjennomsnitt blir ett av 50 barn som fødes i Norge hvert år lagt inn på sykehus med RS-virus (respiratorisk syncytialt virus).
RS-virus er en hyppig årsak til nedre luftveisinfeksjoner som bronkiolitt og lungebetennelse, opplyser Folkehelseinstituttet.