Gigantisk stjernesmell
Hubble-teleskopet har tatt bilder av to kolliderende galakser.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Det fantastiske bildet viser en spiralgalakse som omslutter en linseformet galakse. Noen steder ser man til og med at armer fra spiralgalaksen holder rundt linsegalaksen.
På oversiden av bildet ses også en strøm av stjerner som kommer ut av de to galaksene.
- Les også: Kolliderende galakser vant
Galakser er stjernesystem som kan inneholde alt fra noen millioner til flere billioner stjerner og kan være fra noen tusen til flere hundre tusen lysår store.
Lysende kjerne
Den lysende flekken midt inne i kollisjonen kalles ESO 576-69, og stjernetitterne mener dette er den tidligere kjernen til spiralgalaksen, men at den nå er på ville veier etter kollisjonen med linsegalaksen.
Bildet av de to kolliderende galaksene er tatt av romteleskopet Hubble.

Teleskopet ble fraktet ut i rommet av romfergen Discovery i April 1990 og er oppkalt etter den amerikanske astronomen Edwin Hubble, som beviste at det fantes andre galakser enn Melkeveien.
Hubbleteleskopet er et samarbeidsprosjekt mellom den amerikanske og den europeiske romfartsorganisasjonen (NASA og ESA).
- Les også: Slik skal NASA lete etter liv i rommet
Teleskopet har vært en kjempesuksess og har sendt flere hundre tusen høyoppløselige bilder av stjernehimmelen tilbake til romforskere på jorda.
Hubble er 13,2 meter lang og går i bane like utenfor jordas atmosfære.
Takket være data fra Hubble vet vi i dag mye mer om blant annet universets alder og mørk materie.
Webb tar over snart
Etter planen skal Hubble pensjoneres til neste år, og James Webb Space Telescope skal ta over.
- Les mer: Testet speilene til Hubbles avløser
Webb-teleskopet skal skytes opp en gang etter 2018, og speilet på teleskopet er åtte ganger større enn det på Hubble.

Lenker:
James Webb-teleskopets nettsider