
Helikopteret på Mars flyr fortsatt
Nå har det akkurat flydd for 56. gang.
Den første flyturen til det 1,8 kilo tunge Mars-helikopteret fant sted 19.april i 2021.
Helikopteret kalles Ingenuity – oppfinnsomhet – og landet på Mars sammen med NASA-roveren Perseverance i 2021.

Den første flyturen i april 2021 var første gang det ble flydd med motorkraft på en annen planet enn jorda. Da fløy det i nesten 40 sekunder, men turen gikk bare tre meter opp i Mars-lufta.
Siden den gang har det flydd igjen og igjen. Alle flyturene er dokumentert i loggen som ligger tilgjengelig hos NASA.
Nå har helikopteret altså kommet til nummer 56 i rekken på de mer enn to årene siden jomfruturen. Den siste flyturen ble gjort 26. august.
Da rakk helikopteret å reise 410 meter med en makshøyde på 12 meter over Mars-overflaten. Dette er ganske langt unna de foreløpige rekordene til det lille helikopteret.

På den femtiende turen, som ble gjort 13. april i 2023, nådde helikopteret en høyde på 18 meter. Det er det høyeste til nå.
Den lengste flyturen ble gjort 8. april 2022, da helikopteret fløy over 700 meter bortover Mars-overflaten.
Den siste og 56. flyturen hadde ikke noen annen hensikt enn å «reposisjonere helikopteret», ifølge Space.com.

Men til nå er dette helikopteret en stor suksess for NASA. Det har fløyet totalt i mer enn 100 minutter. Det er langt mer enn den amerikanske romfartsorganisasjonen hadde planlagt. De hadde i utgangspunktet planlagt 5 flyginger.
Oppdraget har blitt forlenget, og det er ingen foreløpige planer om å sette igjen helikopteret på Mars-bakken for godt.
Her kan du se videoen NASA lagde for å markere Ingenuitys femtiende flytur.