
Kunstig hud fjerner rynker
Elastisk, usynlig, slitesterk, selvklebende, pustende polymerplast gir ungdommelig utseende.
Amerikanske forskere har utviklet en kunstig hud som er like elastisk som ungdommelig menneskehud.
Huden består av polymerer, lange kjeder av molekyler som er lenket sammen på tvers. Dette kalles på engelsk crosslinked polymer layer, XPL. De lange kjedene gjør polymerer elastiske.
Huden tåler å bli strukket til to og en halv gang opprinnelig lengde og spretter øyeblikkelig tilbake til sin opprinnelige form.
- Se også: Kunstig hud kan føle og skifte farge
Flere krav
I tidsskrifte Nature Materials lister forskerne bak studien opp flere krav som en slik kunstig ytterhud bør oppfylle.
For det første må den ikke irritere den naturlige huden under. For det andre må den være lett å legge på.
For det tredje må den klebe godt til den naturlige huden og samtidig både puste og beskytte mot omgivelsene.
For det fjerde må den la huden under bevege seg normalt, samtidig som den forsterker elastikken.
Og sist, men ikke minst: Huden må ikke forstyrre utseendet til normale, sunne hudtyper.
Legges på i to trinn
Forskerne valgte materialet XPL fordi det oppfyller disse kravene og kan tilpasses i mange varianter.
XPL-huden legges på i to trinn. Først strykes en flytende løsning på huden. Så herdes huden ved at polymerkjedene krysslenkes. Det skjer i en kjemisk prosess med en katalysator av platina.
Resultet er en hinne med en glans som ligner den fra naturlig hud, ifølge artikkelen i Nature Materials.

Slitesterk hud
Forskerne prøvet ut den kunstige huden ved å legge den på posene under øynene og på underarmen til forsøkspersonene.
En annen gruppe med tørr hud på beina fikk XPL-hud her for å måle hvor godt den holdt på fuktigheten.
I løpet av fire timer var stedene med XPL-hud betydelig glattere enn kontrollhuden. En annen studie viste at den kunstige huden holdt seg bra på 23 av 25 forsøkspersoner selv etter at den hadde sittet på i 16 timer.
Huden holdt seg bra også etter påkjenninger som svømming, jogging og regnvær, ifølge artikkelen.
Sårbehandling og kosmetisk
Ingen av forsøkspersonene meldte om hudirritasjoner. De eneste ulempene var noen få tilfelle av synlig overgang mellom den kunstige og den naturlige huden.
Den kunstige huden kan dras av eller fjernes med vanlig skånsom kosmetikkfjerner, får forskning.no opplyst i en e-post fra firmaet Olivo Laboratories, som har samarbeidet med Massachusetts Institute of Technology om studien.
Forskerne tror at huden kan brukes både som kunstig hud ved sårbehandling og rent kosmetisk for å se yngre ut.
- Les også: Hvorfor ser noen yngre ut enn de er?
Den kan også brukes til å beskytte mot ultrafiolett stråling, skriver forskerne i artikkelen.
Den kunstige huden vil også kunne påvirke den naturlige huden under, slik at den på sikt blir glattere. Dette må likevel undersøkes nærmere, ifølge artikkelen.
Framtidig forskning vil også vise om det er mulig å utvikle huden videre slik at man kan ha den på i lengre tidsrom, ikke bare påføre den daglig.
Det samme gjelder hvis huden skal påføres større flater. Her kan det oppstå problemer hvis huden strekkes utover noen steder og foldes innover andre steder, ifølge eposten fra Olivo Laboratories.
Referanse:
Betty Yu m.fl: An elastic second skin, Nature Materials, 9. mai 2016, DOI: 10.1038/NMAT4635, sammendrag.
SE OGSÅ
-
Hudkremene virker ikke som de lover
-
Lojalitet til et parti kan måles på huden
-
Å skvise ei kvise
-
Tålte vi solen bedre i gamle dager?
-
Slik fikk europeere hvit hud
-
Hvorfor forsker nesten ingen på hudsykdommer i Norge?
-
Hvorfor kjenner vi vann som vått på huden?
-
Dårlig søvn gir gammel hud
-
Rynkefingre gir bedre grep