
Professor Ingvild Sælid Gilhus får pris for forskning på Snåsamannen, kloster og latter
Det Norske Videnskaps-Akademis pris for fremragende forskning innen humaniora og samfunnsvitenskap går til professor i religionsvitenskap Ingvild Sælid Gilhus.
Priskomiteen begrunner prisen med at det er liten tvil om at Gilhus har hatt meget stor innflytelse på utviklingen av religionsvitenskapen som disiplin i Norge.
Gilhus er religionsviter ved Universitetet i Bergen, og hun har forsket på blant annet Snåsamannen, tidlig klosterliv og latters rolle i religion.
– Gilhus er et utmerket eksempel på den nysgjerrighetsdrevne forsker som brenner for sitt fag og som samtidig er åpen for innsikter fra andre fagområder. Gilhus evner å kombinere fagområder på nyskapende vis, sier leder Gunn Elisabeth Birkelund i priskomiteen.
Prisen deles ut annethvert år, og forrige vinner var Jon Elster. Prispengene er 250 000 kroner.